Izbrano

Na glasbeni šoli Nova Gorica se bo v sredo, 7. in v četrtek, 8. maja odvijal seminar komorne glasbe, ki ga bo vodil profesor G. Versiglia. Seminar je predvsem namenjen učencem pihal, pridružili pa se bodo tudi nekateri godalci.
Giorgio Versiglia je redni profesor na Akademiji za glasbo – Conservatorio di Musica “Gaetano Donizetti” v Bergamu (Italija). Diplomiral je pod mentorstvom profesorja Ovidija Danzija. Igral je v številnih italijanskih orkestrih (npr.Orchestre RAI Milano Torino e Napoli, RTSI Lugano, Orchestra Filarmonica Italiana, Teatro Carlo Felice di Genova, Orchestra da Camera di Bologna, Quartettone di Milano, La Sinfonica Abruzzese, Cameristi Lombardi, Milano Classica, Orchestra Sinfonica Toscanini di Parma,…).
Od leta 2012 je odgovorni profesor za fagote mladinskega azijskega orkestra (Asian Youth Orchestra). Giorgio Versiglia je redni gost različnih poletnih šol v Italiji in v tujini.

Glasbena šola: priložnost za vzgojo sočutja, potrpežljivosti in vztrajnosti

Zakaj sploh vpisati otroka v glasbeno šolo?

Dr. Ilonka Pucihar, predavateljica na Akademiji za glasbo v Ljubljani, učiteljica klavirja, ki smo jo pred leti gostili na naši glasbeni šoli, v rubriki Svetujemo oddaje Dobro jutro odgovarja z vidika strokovnjakinje, ustvarjalke in matere. Po njenem mnenju je omogočanje glasbenega šolanja najlepše darilo, ki ga lahko starši dajo otroku. “Glasba nagovori neposredno naše srce, našo dušo. Tako smo dejansko v stiku s svojo esenco,” pove. Doda, da je “učenje inštrumenta vsekakor ena najkompleksenjših dejavnosti človeka. Zahteva tako intelektualno razumevanje, subtilno čutnost, subtilno čustvovanje in tako grobo kot fino motoriko. In vse to skozi leta šolanja, posebej če začnemo učiti zgodaj, oblikuje naše možgane.” Poudarja tudi, da ugotavljajo akademsko uspešnost pri posameznikih, ki so bili deležni glasbenega šolanja, četudi potem niso postali poklicni glasbeniki. Nenazadnje pa ne smemo pozabiti na vezi, ki se spletejo pri skupnem muziciranju.

Povezava na oddajo Dobro jutro

Pa se sliš’… slovenski glas

Februarski tematski nastop je na prav poseben način osvetlil slovensko ljudsko pesem, ki je bila predstavljena tako v izvorni obliki kot tudi v priredbah slovenskih skladateljev. Skozi program nas je vodila strokovna beseda naše učiteljice klavirja, Mojce Bizjak, ki je svoje raziskovanje za magisterij posvetila prav ljudski glasbi in njenemu vplivu na prve glasbene korake otrok v okviru glasbenega šolanja.Slišali smo nekaj čudovitih melodij slovenskih avtorjev, ki so svoj navdih napajali tudi v ljudskem izročilu. Bogat program so pripravili učenci pod skrbnim vodstvom njihovih mentorjev, obogatili pa so ga prav posebni gostje. Z Waldorfske šole Primorska so nas obiskali sedmošolci, ki z ljubeznijo prepevajo slovenske ljudske pesmi v spontanem večglasju. Za ljudsko izročilo jih je navdušila njihova razredničarka Nives Bratina, ki jih spremlja že od prvega razreda. V razredu je kar nekaj učencev glasbene šole, ki, poleg ljubezni do petja, negujejo tudi pomembna glasbena znanja, kar jim omogoča, da v razrednem zboru samostojno oblikujejo več kot suvereno in občuteno večglasje. Hvaležni smo, da je naš cikel tematskih nastopov končno zazvenel tudi z naslovnim verzom, ki smo si ga izposodili v primorski ljudski pesmi Pa se sliš‘. Naši gostje so pesem čudovito odpeli in nas ponovno povabili, da pozornost usmerimo v tisto melodijo, ki seže daleč v prostoru, v času in nenazadnje globoko v nas samih. Prav pozorno poslušanje je namreč ena od dragocenih veščin, ki jih vzgajamo v glasbeni šoli. Hrkati se zavedamo, kako redko imamo priložnost slišati avtentično slovensko ljudsko pesem, ki je eden izmed nespornih gradnikov naše kulturne in narodne zavesti.
Zapisala: Ingrid Mačus

Tjaša Veselič zaključuje pouk orgel in odhaja na akademsko izobraževanje

S ponosom sporočamo, da naša učenka Tjaša Veselič letos zaključuje pouk orgel na Glasbeni šoli Nova Gorica in se podaja na pot akademskega izobraževanja.
Tjašina predanost glasbi, izjemna tehnika in talent so rezultat trdega dela ter odličnega mentorstva. Najprej jo je vodil profesor klavirja Pavel Pahor, nato pa profesor orgel Dušan Ješlnik.
Usmerjanje nadarjenih mladih glasbenikov je privilegij, še posebej, ko z vztrajnostjo in ljubeznijo do glasbe osvajajo tako mogočno glasbilo, kot so orgle.
Ponosni smo, da smo lahko del Tjašine glasbene poti. Iskrene čestitke in veliko uspeha na akademski poti!
Oglejte si video Tjašinega nastopa v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Kopru. Ta video priča o njenem izjemnem talentu in sposobnostih.

Predstavitev novih orgel in novega klavirja ob kulturnem prazniku

Na dan pred kulturnim praznikom, ki je bil letos v Novi Gorici še posebej slavnosten, smo publiko z veseljem pozdravili v komorni dvorani glasbene šole z dvema novima inštrumentoma. Prizadevanja ravnatelja so pri lokalnih pristojnih inštitucijah naletala na razumevanjem pomena glasbenega izobraževanja za celostno vzgojo mladih. Ob slavnostnem dogodku smo podčrtali pomembno vlogo negovanja odnosa do umetnost in prešerno pozdravili praznični dan. Prav na ta dan se v glasbeni šoli zavemo, kako pomembno je ohranjanje in iskanje prostorov, kjer lahko živi umetnost. Briški pesnik Alojz Gradnik je zapisal: “Ni vse le vsakdanji kruh, človek je telo in duh, saj še drevo raste v zemljo in nebo!” Glasbeno izobraževanje neguje srž človečnosti, tisto sredico, ki zmore sočustvovati, se vživeti, se prepustiti, opazovati, se preizpraševati v dialogu z glasbo in v dialogu s sočlovekom. Hvaležni smo našim učencem, ko vsakič znova napolnijo te lepe prostore in dragocene inštrumente s svojim bogatim, otroško čistim duhom, ki ga pri pouku učitelji skušamo skupno negovati in mu omogočati, po naših najboljših močeh, da najde svojo prosto pot. Naloga nas učiteljev je, da verjamemo v človeka, da smo resnični humanisti in da ljubeznivo spoštujemo prostor, kjer naj se učenci razvijajo. Ponosni na delo naših učencev smo tudi tokrat prisluhnili čudovitemu nastopu.

Zapisala: Ingrid Mačus

🎶 Glasbena šola Nova Gorica prejela najvišje ocene strokovne komisije! 🎶

Z veseljem sporočamo, da je Glasbena šola Nova Gorica na tekmovanju GO!2025 Fenice prejela najvišje število točk strokovne komisije, v skupnem seštevku pa pristala na odličnem 4. mestu! 🏆🎼

Tekmovanje, ki je potekalo kot del priprav na Evropsko prestolnico kulture 2025, je združilo mlade glasbenike z obeh strani meje. O končni uvrstitvi je odločalo občinstvo (50%) in strokovna komisija (50%). Glasbena šola Nova Gorica je navdušila strokovno komisijo, ki ji je podelila najvišje število točk, kar je izjemno priznanje za kakovost našega dela in talent naših učencev!

Čestitke vsem nastopajočim, mentorjem in ustvarjalcem za vrhunski dosežek! 🎶👏 Hkrati pa se zahvaljujemo vsem, ki so glasovali in podprli mlade glasbenike.

Naj bo ta uspeh še en korak k uspešni poti proti GO!2025! 🚀✨

Božično-novoletni nastop učencev plesne pripravnice in baleta glasbenih šol Ajdovščina in Nova Gorica, 23. 12. 2024

V ponedeljek, 23. decembra, je koncertna dvorana Glasbene šole Nova Gorica zaživela v ritmu plesa. Mladi plesalci iz plesne pripravnice in baleta, pod budnim očesom mentorja Sergeja Semenjuka, so nas očarali s svojimi nastopi. Voditeljica Patricija Rutar Valič je povezovala večer in poskrbela za prijetno vzdušje.

Čestitke vsem nastopajočim!